ЈУ ”ГИМНАЗИЈА ГРАДИШКА” и ЈУ ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ ГРАДИШКА организују промоцију књига аутора Саше Ђорђевића

ЈУ ”ГИМНАЗИЈА ГРАДИШКА”
и ЈУ ЗАВИЧАЈНИ МУЗЕЈ ГРАДИШКА
организују промоцију књига
аутора Саше Ђорђевића

АМФИТЕАТАР ГИМНАЗИЈЕ ГРАДИШКА
Понедјељак, 25.02.2019. године у 13:00 часова

ЈАНИЧАР
Два брата, две војске, две судбине… Потресна прича о најстрашнијем периоду српске историје. Године 1521. Смедеревски санџак био је један од најсевернијих крајева моћног Османског царства, полазна тачка за продор у само срце Европе. Тежак али махом миран живот сељана тог краја промениће се из корена када у њихов крај дојаше чета елитних турских војника, јаничара, наплати данак у крви и одведе групу сасвим младих дечака у Истанбул. Том приликом ће се раздвојити и два рођена брата, Стефан и Гојко, чије ће животне приче поћи сасвим различитим током све док се једнога дана поново не укрсте на потпуно неочекиван начин… Потресна прича, каквих је широм Србије било на стотине, преко сјаја и богатства султанових одаја заправо нас води у најмрачнији и најтужнији период српске историје.

УСТАНИК
Роман говори о припремама за Први српски устанак, напредовању устаника и самом устанку, стварању нове српске државе и истовремено преласку из феудалног у капиталистички систем, у грађанско друштво и на крају о пропасти устанка трагичној смрти вожда Карађорђа. Роман је потпуно заснован на историјским темељима. Да отпочнем да радим на њему било је потребно да ишчитам обиље историјских књига, романа, грађе која је доступна на Интернету. Одлазио сам неколико пута и у Музеј на Орашцу, где сам разговарао са кустосима, затим са потомцима устаника који су у Орашцу са Карађорђем дизали устанак.…Занимљиво је да сам током тих истразивања наилазио на многе опречне приче. Сукоб Карађорђевића и Обеновића резултирао је историјским списима који су неретко одступали од чињеница. Настојао сам да сходно подацима и чињеницама до којих сам дошао будем објективан, да напишем роман који ће бити по мери савременог читаоца а што је најважније да опишем Вожда Карађорђа што верније, онаквим какав је заиста и био. Такође, роман пружа И веома јасну слику о приликама у Србији у време Првог српског устанка, као и у тадашњој Европи. Роман ,,Устаник’’, је директан наставак мог претходног романа , ,,Јаничар’’. Отуда и у овом роману пратим судбину породице која је била присутна у претходној књизи, а која ће се наћи и у трећем наставку.